LCM's Site Map

LCM's Site Map

How to find your
way around LCM

 

God's Simple Plan Of Salvation - Ukranian

Home ] Up ]

This site is best viewed at a minimum screen resolution of  1024 X 768Who was and is Jesus Christ?

Who was and is Jesus Christ?


Free MP3 sermons, Bible teaching, and other audio messages on LCM

Free MP3 sermons, Bible teaching, and other audio messages on LCM


The Gospel of
Jesus Christ ...


God's Simple Plan Of Salvation In Many Different Languages
(30 languages so far)

How To Be
Born Again in ...


English
Afrikaans
Albanian - Shqip
Arabic - Arabic
Simplified Chinese - Simple Chinese
Deutsch - German
Français - French
Hellenica - Greek
Hebrew - Hebrew
Hindi - Hindi
Telegu - Indian
Bahasa Indonesian
Tagalog Indonesian
Italian
Japanese - Japanese
Korean - Korean
Lithuanian - Lithuanian
Macedonian- Macedonian
Pohnpeian Micronesian
New Guinean
Norwegian
Philippines - Cebuano
Philippines - Ilonggo
Portuguese
Polish
Russian - Russian
Español - Spanish
Swahili

Ukrainian - Ukrainian
Vietnamese - Vietnamese


Other Popular
Links

Currently highlighted on LCM

Currently highlighted on LCM


Click here to learn the latest about our work at Windward Bible Church

Learning more about Windward Bible Church

Robinsons' Prayer Requests

Robinsons' Prayer Letters and Periodic Updates


View comments left by visitors from all over the world

Click here to view our Visitors' Journal to read comments from 2002 through the present.

To make your own entry, click on the "Visitors' Journal" link here or under our top banner on any page.


Learn more about Carriacou, Grenada, including the current
time and weather

 

Liming by the sea


You can even take
a virtual tour!

 


Tourist Information
About Carriacou, Grenada


Sunny beaches on Carriacou


 

God's Simple Plan of Salvation in Ukrainian
(How to Be Born Again by Faith in Jesus Christ and His Finished Work)

(The Gospel of Jesus Christ
e-Tract
in Many Different Languages)

Thanks to Robert Ford Porter, Litt.D., Chairman, Lifegate, Inc., Monrovia, for permission to use these wonderful tracts here on LCM.

This page provides the tract in Afrikaans. Check the links at the top of this page to find the tract in other languages. I plan to add other languages soon. In the meantime, if your native language is not found, please click here to go to Lifegate's website that has more languages available.
 


First, Who is Jesus, and What Did He Do?

Dear Precious Visitor,

As a pastor, minister of the gospel, and missionary, I cannot stress the following enough. It is absolutely imperative that each person know exactly who Jesus is and what He has done before they put their faith in Him. The Bible warns that there is a false Gospel that promotes another 'Jesus.' (Galatians 1:6-9 and 12 Corinthians 11:4) That gospel and Jesus can do nothing for you but deceive you. The true Jesus that provides true salvation is identified as follows.

Briefly and simply stated, Jesus is God the Creator who clothed Himself in human flesh. (John 1:1-3, 14.) He is also the 'Lord' of Abraham (John 5:18, 8:56, and 10:30-33) who gave the Law to Moses (Exodus 3:14, John 8:58) in the Old Testament. He was also resurrected bodily on the third day according to the Scriptures. (Luke 24:36-43, John 20:26-29, and 1 Corinthians 15:3-4) This is the Jesus in whom our trust must be placed. (Romans 10:9-10)

You may click here to learn more in detail about who Jesus was and is, and what He did and is doing.


God's Simple Plan of Salvation in Ukrainian

Дорогий мій друже! Дозволь поставити тобі таке питання, яке перевищує всі цінності твого життя. Від правильної розв'язки цього питання залежить твій стан у вічності: чи буде він щасливий чи сумний?

Говорячи коротко, питання зводиться до того: "Чи спасенний ти?"

Зрозумій це питання!  Бо справа не в тім, що ти, може, є членом якоїсь церкви.  Це річ зовнішнього порядку.  Але сутність питання полягає в тім: Чи спасена твоя душа?

Також справа не в тім, який ти доброчинець і які ти маєш чесноти, а найголовніще є те, чи ти маєш спасіння душі?  Бо Господь не може посилати Своє благословіння неспасеним і неспасена людина не може увійти в Царство небесне.

Ось Никодим був доброю людиною, однак Ісус сказав йому: "Вам потрібно родитись згори" (Ів. 3:7).  Це є єдиний шлях, який людина може осягнути спасіння для своєї душі.  Ця дорога дуже проста, і ти, любий друже, коли станеш на неї, то можеш бути спасеним ще того самого дня, в який будеш читати оці слова.

Передусім, ти мусиш зрозуміти, що ти є грішником, бо "нема праведного ані одного" (Рим. 3:10), "...бо різниці немає, бо всі згрішили й позбавлені Божої слави" (Рим. 3:22, 23).  Отже, коли ти ясно і свідомо цього не зрозумієш, що ти грішник, і не жахнешся перед тим, що ти, як грішник, осуджений на смерть, "бо заплата за гріх смерть" (Рим. 6:23), і "гріх народжує смерть" (Як. 1:15), то й не спасешся.

Смерть же, про яку йде мова і яка є наслідком гріха, є не лише фізична смерть, а вічна розлука з Богом і вічне запроторення душі в пекло, цебто в "озеро огняне" (Об. 21:8).

Одна тільки думка про це овіває жахом, однак це незаперечна правда.

Бог, все-таки, в Своєму милосерді не хоче твоєї погибелі.  Він любить тебе, грішника, і прагне твого спасіння. Прагнення Бога спасти тебе таке велике, що Він віддав у жертву Сина Свого Однородженого, щоб звільнити тебе від гріха й від вічного осуду.

Син Божий, по волі Отця, але також і добровільно, взяв на Себе гріхи твої й кару за них.  "Бо Того, Хто не відав гріха, Він учинив за нас гріхом, щоб стали ми Божою правдою в Нім" (2 Кор. 5:21).  "Він у тілі Своїм Сам підніс гріхи наші на дерево, щоб ми вмерли були для гріхів та для праведности жили: Його раною ви оздоровилися" (1 Петра 2:24).  Таким чином ,Спаситель зайняв твоє місце осудження, щоб тобі дарувати звільнення від гріха та радість спасіння.

Правда, ми не можемо цілком ясно збагнути, як то гріхи всього людства могли бути положені на Христа, але ми повинні Богові вірити на Слово, Який свідчить, що так, власне, сталося.

Коли в'язничний сторож у Филипах запитав апостола Павла, що він має робити, щоб спастись, - отримав коротку, просту, але й цілком ясну відповідь: "Віруй в Господа Ісуса, - будеш спасений ти сам та твій дім" (Дії 16:29-31).

Довірся ж Господеві й ти, як дитина; вір, що Він взяв на Себе твій гріх, вмер за тебе і ти будеш спасений.  Клич до Нього в молитві, не відкладаючи цього.  Він жде тебе.  "Кожен, хто покличе Господнє ім'я, буде спасений" (Рим. 10:13).

Розуміється, що ти, як грішник , мусиш бути скромним. Ось як молився свідомий грішник:  "Боже, будь милостивий до мене, грішного!" (Лук. 18:13). Коли така свідомість є й у тебе, і ти з болем серця признаєш, що ти дійсно грішник, то на кожному місці, де б ти не був, не міркуй і не вагайся ані хвилини, звернись у молитві від щирого серця до Бога.  Зрозумій, що не довга й красномовна молитва потрібна Богові, а навпаки, Йому потрібне серце твоє, що горіло б правдивим прагненням отримати спасіння.  Коли б ти від усього серця сказав хоч кілька таких слів: "Боже! Я бідний грішник.

Признаю це й перебуваю в постійній скорботі в наслідок такого стану. Помилуй мене, погибаючого, і спаси мене заради заслуг Ісуса Христа!"

"Кожен, хто покличе Господнє ім'я, буде спасений" (Рим. 10:12).

"Кожен" - це означає, що й ти також.  Слова "буде спасений", розвівають усякий сумнів. Не говориться:  "може спасеться", а рішучо - "буде спасений!"

Отже, тобі належить смиренно довіритись слову Господньому і з подякою взяти те, що Бог пропонує тобі.  Прийми вірою спасіння, як радить Господь.  Ніяка церква чи релігійна організація, ніякі твої власні добрі вчинки й заслуги не спасуть тебе.  Спасти може тебе тільки один Ісус Христос.

Повторім собі ще раз коротенько сказане:  ти грішник. За гріхи твої ти повинен був би вмерти.  Але Заступник твій Господь Ісус звільнить тебе від гріха і смерті, якщо ти в каятті з вірою приймеш Його голгофську жертву, принесену за тебе.  Може, сумнів огорне тебе й ти скажеш: "Невже ж оце все, що вимагається для мого спасіння?"  Так, це, власне, все! Так вчить свята Євангелія.

Дяка Богові, що вже багато хто вступив на таку ось просту дорогу Божого спасіння. І це згідно з св.  Писанням.  Не відкинь тієї вістки.  Сьогодні почни йти вже тією дорогою.  Бо написано:  "Ось тепер час приємний, ось тепер день спасіння" (2 Кор 6:2). І ще: "Не хвались завтрішнім днем, не знаєш, що той день уродить" (Прит. 27:1).

Якщо ти ще не розумієш, перечитай наведені тексти зо святого Письма по кілька разів, аж поки не збагнеш їх глибокий зміст.  Ця брошурка хоч маленька, але, все-таки, не відкинь її, бо ж вона має на меті нагадати тобі про найдорожче в житті - про спасіння твоєї безсмертної душі.  Бо "яка користь людині, коли світ цілий здобуде, та душу свою занапастить?" (Лук. 8:36).

Вірь, що ти спасений Христом і дякуй Йому за це.  Ти нічого так не потребуєш, як спасіння твоєї душі.  Як ти це втратиш - ти втратиш все і на землі й на небі.  Не бійся, що ти не встоїш на дорозі спасіння.  Христос, Який спасе тебе від гріха й погибелі, збереже тебе на дорозі спасіння. 

"Вірний Бог, що не допустить, щоб ви випробувалися більше, ніж можете, але при спробі й полегшення дасть, щоб могли ви знести" (1 Кор. 10:13).

Не прислуховуйся до власних почувань.  Вони часто змінюються. Утверджуй себе на Божих обітницях, вони ніколи не зміняються.

Коли вже ти навернешся і з ласки Божої отримаєш спасіння, тримайся щоденно трьох правил, необхідних для духовного зросту.  МОЛИСЬ, цебто бесідуй з Богом.  ЧИТАЙ Слово Боже, в якому Господь промовлятиме до тебе, і свідкуй людям про Бога.  "Кожного, хто Мене визнає перед людьми, того перед небесним Отцем Моїм визнаю й Я" (Мат. 10:32).

Copyright: Robert Ford Porter, 1991


Dear Beloved of God,

If you have read, understood, believed, and followed the instructions given above, congratulations. Upon the Authority of the Word of God, you should have the assurance that you have been born again!

Though it is by no means necessary, the Pastor of Windward Bible Church (also the webmaster of LCM) would be encouraged to hear that you have been saved by grace through face in Jesus Christ and His finished work. Please drop him a short e-mail the tell him so (in English only as I cannot understand any others). I assure you. Your e·mail address will not be placed on any mailing list or shared with others, unless you specifically request it.

If you live in a Muslim or Communist country, or any other place that may be hostile to the Good News of Jesus Christ and His finished work, I fully understand that you may not want to have someone communicating back to you with e-mails that could possibly be intercepted by others. Thus, I will not send you any e·mails or anything else if you state that.

Yet, it is important that you tell someone about your new faith in Christ. You should not be ashamed of who Jesus is to you now. (Psalm 107:1-2, Luke 9:26, Romans 1:16) If you tell me, I will endeavor to pray for you and have those in our local assembly of Windward Bible Church to also pray for you. The information on how to contact me is available on my Contact Us page.

As a new member of God's personal family, you should seek out a good church and fellow believers with whom to fellowship. You should also take the first step in following the Lord as a disciple, which is identifying yourself as a believer that has been born again by the spirit of God. That step is simply following the Lord in believers baptism by immersion in water that symbolizes your death to your old way of life, and your spiritual rebirth and walking in the new life God has given you. (Romans 6:1-3)

If you live in an area where there is no church that faithfully teaches the Bible, I suggest that you attend our services virtually by listening to our messages in MP3 format posted here on LCM. Click here to go to that page. We simply strive to explain the Scripture verse by verse so that those that listen can grow and be transformed by the miraculous teaching of God's word.

May the Lord help and encourage you as you now walk with Him.

Looking up for Him,
Walter Robinson II
Pastor of Windward Bible Church
and The Webmaster of LCM
December 15, 2004


Form to Send Feedback to Pastor Robinson

I am sorry, but I can only
read and understand English

Feedback form for this page has been disable due to spammers who have been trying to leave links to various unscrupulous websites! I am sorry for any inconvenience. If you still wish to communicate with me, you may do so through my contact page. I would like to hear from those who would to communicate with me. Please click here to go to the page that will enable you to contact me.  I pray that each spammer that tries to leave spam links on my website will at least have their computers destroyed.

NOTE!
If you wish to correspond more more directly with
Pastor Robinson, send him an e·mail by clicking here.

Hit Counter


Revised: January 08, 2008.

LCM's Quick Links

All material posted on LCM is free for your information!

I hope you
enjoy your visit!


Chose Your Language


 

What We Believe, and Why

What We Believe


Please Be Partners With Us By Praying For Us!

Use the following to go to the page to send your gift. Nothing is too small. All is appreciated.

Click here to ...
Click Here to Send a Gift to Help Support Us
if you wish to
help support LCM

Thanks a head of time!


Click here to contact Us
Send LCM email

Please pray for LCM's web ministry daily.


Hate spam?


LCM Specific Search Tools

LCM's Specific
In-depth Search Tools

Search LCM:


More Specific Search Tools:


LCM has had

~
Visitors &

~

Page Views Since
 June 11, 2001

Click here to learn more
about LCM's website.


For the safety and assurance of our visitors, LCM is rated by and registered with the Internet Content Rating Association

Click here to check out our ICRA rating.


  Gospel of Jesus Christ ] Windward Bible Church ] What We Believe -- And Why ] Robinsons' Prayer Letters and Updates ] Robinsons' Prayer Requests ] About Carriacou, Grenada ] Tourist Information for Carriacou ] Virtual Tour of Carriacou ]
 
  Home ] About Us ] Contact Us ] Report a Broken Link ]
  Copyright © 2000 Last Chance Ministries. All rights reserved.